ORCID® (Open Researcher and Contributor ID)
Pro vědce - publikujícího autora je v současné době důležitá jeho jednoznačná identifikace a možnost propojení své identity s vlastními výsledky vědecko-výzkumné práce.
Vedle vlastního problému nejednoznačného jména autora, které se může měnit, zkracovat, uvádět v různém prostředí atp., existuje i řada identifikátorů, pod kterými je autor veden v různých systémech. Postupem času se ukazuje nutnost tyto identifikátory sloučit pod jeden sdružující unifikovaný údaj.
Řešení nabízí systém ORCID (Open Research and Contributor iD)
Co je ORCID?
ORCID poskytuje registr jedinečných mezinárodních identifikátorů a transparentní způsob propojení výstupů z vědecko-výzkumné činnosti s tímto identifikátorem.
Identifikátor ORCID má poskytovat trvalou identitu autorům, podobnou té, která byla vytvořena pro subjekty v digitálních sítích - identifikátor digitálních objektů (DOI).
Registr ORCID zdarma poskytuje jednotlivcům možnost získání ORCID iD, spravování svého profilu a vyhledávání ostatních vědců.
ORCID záznamy uchovávají pouze necitlivé osobní údaje jako je jméno, e-mail, afiliace a obor výzkumné činnosti. ORCID chápe základní potřebu jednotlivce sledovat, jak jsou jeho data sdílena, a proto poskytuje i nástroje pro správu ochrany osobních údajů.
Propojení ORCID s IS ČVUT
ÚK ČVUT je spolu s Výpočetním a informačním centrem ČVUT partnerem projektu, který vytváří prostředí pro přidělování jedinečného identifikátoru ORCID v rámci IS ČVUT.
Díky tomuto projektu podepsalo ČVUT s organizací ORCID smlouvu o členství a IS ČVUT je zařazen mezi důvěryhodné organizace, tzv. Trusted Parties. Vědci s přiděleným ORCID iD mohou důvěryhodným organizacím udělit možnost aktualizovat jejich profil ORCID.
Toto oprávnění je možné kdykoliv odvolat.
Proč chtít ORCID iD?
Mezi výhody získání jednoznačného identifikátoru ORCID iD patří:
- Jednoznačné propojení autorů s jejich publikacemi a granty napříč obory a institucemi. Na ČVUT to znamená propojení ORCID s SSU, V3S, Digitální knihovnou ČVUT, redakční platformou OJS (Open Journal Systems) a komponentou KOS (doktorské studium).
- Možnost vytvářet autorské profily a seznamy publikační činnosti, které lze importovat z různých zdrojů a vytvářet kompletní profil autora nezávisle na instituci. Do profilu ORCID je možné automaticky importovat seznam publikací a grantů z V3S a z různých jiných zdrojů včetně CrossRef.
- Sledování celé profesní historie autora po celou dobu jeho kariéry. ORCID iD lze využít např. pro identifikaci autora v rámci hodnocení VaV vůči RRVI. Od roku 2020 je ORCID iD povinným údajem pro data odesílaná do RIV pro články v časopisech (Jimp, Jsc) a konferenční publikace (D).
- Eliminace chyb a duplicit v databázích, duplicit a změn jmen, chybné diakritiky apod. Užitečné pro vytváření analýz z citačních rejstříků WoS a Scopus, z nástroje InCites.
- Propojení stávajícíh identifikátorů a autorských profilů: ResearcherID, Scopus AuthorID, vedidk (IS VaV), lokálních identifikátorů institucí, včetně interního ID osoby na ČVUT, identifikátorů vydavatelů, producentů databází aj.
Jak získat ORCID iD?
Vytvoření vašeho ORCID iD, které iniciuje IS ČVUT (prostřednictvím USERMAPu), znamená, že udělíte IS ČVUT oprávnění aktualizovat váš profil v ORCID a připravíte tak půdu pro automatickou výměnu dat mezi IS ČVUT a ORCID. Tento souhlas je možné kdykoliv odvolat.
Pro získání ORCID iD v IS ČVUT je nutné se přihlásit ke svému účtu v USERMAPu.
- Otevřete si stránku USERMAPu .
- Vpravo nahoře se přihlaste do svého účtu (login a heslo je stejné jako do KOSu, V3S, FIS aj.).
- Vpravo nahoře se objeví vaše jméno - klikněte na něj. Objeví se vaše osobní údaje.
- V záložce "Nastavení" klikněte na odkaz "Registrace ORCID".
- Klikněte na tlačítko "Chci vytvořit ORCID".
- Otevře se formulář s předvyplněnými údaji z USERMAPu. Zde stačí pouze znovu potvrdit email a nastavit heslo. Toto heslo budete používat pro přihlašování k vašemu účtu ORCID a nikdo kromě vás ho nebude znát. Heslo musí mít min. 8 znaků a musí obsahovat jak písmena, tak čísla.
- Ve formuláři je dále možné určit defaultní nastavení soukromí vašeho účtu, tzn. kdo všechno uvidí údaje z vašeho ORCID profilu.
- V dalším formuláři je přednastaven souhlas k tomu, aby IS ČVUT mohl s vašimi údaji dále pracovat. Pokud si to nepřejete, stačí souhlas ve formuláři zrušit.
- Heslo, udělení souhlasu nebo nastavení soukromí je možné kdykoliv změnit po přihlášení do vašeho účtu ORCID.
- Po vyplnění všech údajů budete přesměrováni zpět do USERMAPu a objeví se hláška, že ORCID iD byl úspěšně vytvořen. ORCID iD tak bude součástí údajů o vaší identitě.
- Zároveň vám bude ze strany ORCID zaslán mail, v kterém je potřeba nově přidělený identifikátor ověřit kliknutím na tlačítko „Verify your email address“.
- Do svého účtu ORCID se můžete přihlásit pomocí svého e-mailu nebo ORCID iD a právě nastaveného hesla.
- Při dalším přihlášení do svého účtu ORCID je možné zvolit variantu institucionálního přihlášení (login a heslo ČVUT). Odpadá tak nutnost pamatovat si heslo do ORCID.
Co když ORCID iD už mám?
Pokud již tento identifikátor máte přidělen, je možné propojit ho s IS ČVUT prostřednictvím USERMAPu. Znamená to, že IS ČVUT zařadíte mezi důvěryhodné organizace, tzv. "Trusted Parties" a udělíte mu oprávnění aktualizovat váš profil ORCID.
Pro propojení vašeho ORCID iD s IS ČVUT je nutné přihlásit se ke svému účtu v USERMAPu.
- Otevřete si stránku USERMAPu.
- Vpravo nahoře se přihlaste do svého účtu. (Login a heslo je stejné jako do KOSu, VVVS, FIS aj.)
- Vpravo nahoře se objeví vaše jméno - klikněte na něj. Objeví se vaše osobní údaje.
- V záložce "Nastavení" klikněte na odkaz "Registrace ORCID".
- Klikněte na tlačítko "ORCID již mám."
- Otevře se formulář, kde se přihlásíte ke svému účtu ORCID.
- V dalším formuláři je přednastaven souhlas k tomu, aby IS ČVUT mohl s vašimi údaji dále pracovat. Tento souhlas můžete ve svém ORCID účtu kdykoliv odvolat.
- Po přihlášení budete přesměrováni zpět do USERMAPu a objeví se hláška, že váš ORCID iD byl úspěšně propojen s IS ČVUT. ORCID iD tak bude součástí údajů o vaší identitě.
- Do svého účtu ORCID se můžete přihlásit pomocí svého e-mailu nebo ORCID iD a právě nastaveného hesla.
- Při dalším přihlášení do svého účtu ORCID je možné zvolit variantu institucionálního přihlášení (login a heslo ČVUT). Odpadá tak nutnost pamatovat si heslo do ORCID.
ORCID a citační databáze
ORCID ve WoS
ORCID ve WoS
WoS pracuje s ORCID iD několika způsoby:
- Automatický import ORCID iD z vašeho profilu ORCID do záznamu publikace ve WoS. Pro publikace, které jsou indexované ve WoS a máte je uložené ve svém profilu ORCID, se automaticky importuje ORCID iD do záznamu publikace ve WoS.
Záznamy si do ORCID můžete importovat automaticky např. pomocí propojení svého profilu ORCID s Crossref (databáze publikací, které mají přidělené DOI). Tímto způsobem se ORCID iD do WoS dostane de facto automaticky. V takovém případě máte ve WoS uvedené ORCID iD, ale nemáte uvedené ResearcherID.
- Automatická synchronizace profilů Publons a ORCID. Pokud máte založený profil v Publons i ORCID, můžete si oba profily propojit a díky tomu se budou automaticky vzájemně synchronizovat. Účet v Publons si můžete udržovat jen prostřednictvím svého účtu v ORCID. Nebo naopak, záznamy, které si přidáte do profilu Publons, se automaticky odešlou i do vašeho profilu ORCID. Udržování profilu v Publons (manuálně nebo automaticky z ORCID) přináší dvě výhody:
- Záznamy vašich publikací ve WoS, které budete mít libovolným způsobem uložené v Publons, automaticky získají vaše ORCID iD a ResearcherID.
- Prostřednictvím účtu v Publons si přebíráte kontrolu nad svým autorským profilem WoS (WoS Author Profile). Zde si upravujete seznam publikací, které se ve vašem autorském profilu zobrazí. Z tohoto profilu si pak můžete odečíst všechny své bibliometrické ukazatele - celkové počty publikací, citací, H-index. Více o autorském profilu ve WoS naleznete v článku Identifikátory autora pod záložkou ResearcherID.
- Vytvořením profilu v Publons se vám automaticky založí i ResearcherID a bude se zobrazovat spolu s ORCID iD u všech publikací, které budou s vaším profilem propojené.
ORCID ve Scopus
ORCID ve Scopus
ORCID iD se ve Scopus zobrazuje pouze na stránce autorského profilu. Nezobrazuje se u záznamů jednotlivých publikací. Profil ve Scopus je generovaný automaticky, autoři nemají možnost jej editovat, pouze můžete žádat o opravu svého jména, afilace a publikací.
Autorský profil ve Scopus je možné propojit s profilem v ORCID a importovat Author ID a záznamy ze Scopus do ORCID. Propojení je možné zahájit v ORCID i ve Scopus, v obou případech pak následující proces probíhá podobně. Na straně Scopus se propojení s ORCID realizuje prostřednictvím Scopus Author Feedback wizard. Zde si v prvním kroku můžete upravit seznam svých publikací (smazat chybné a přidat nepřiřazené), dále své jméno a afilaci, a poté propojit svůj profil ve Scopus se svým profilem v ORCID.
Scopus přiřazuje záznamy k autorům pouze automaticky a ORCID iD je jedním z parametrů, podle kterých je záznam autorovi přiřazen. Máte-li uvedený ORCID iD u publikace i u svého profilu ve Scopus, může vám být publikace snáz přiřazena správně. Eliminujete tím pravděpodobnost chybného přiřazení publikace k někomu jinému.
FAQ
Jak zjistím, zda již ORCID iD mám?
Pokud se pokusíte registrovat s emailovou adresou, která již v registru ORCID je, systém vás na to upozorní a vyzve k přihlášení. Také můžete vyzkoušet vyhledat své jméno v registru pomocí Pokročilého vyhledávání.
Nepamatuji si heslo k účtu ORCID. Mám se registrovat znovu?
Pokud si nemapatujete heslo ke svému ORCID účtu, využijte postup pro obnovení hesla.
Pokud se to nepodaří (např. proto, že k původní e-mailové adrese již nemáte přístup), kontaktujte podporu ORCID.
Na stránce ORCID si také můžete nastavit přihlašování k ORCID pomocí hesla ČVUT (tlačítkem „Přístup prostřednictvím vaší instituce“ – více zde).
Nevytvářejte další iD, protože duplicitní identifikátory mohou způsobovat problémy se správou vašeho účtu.
Nepamatuji si heslo do USERMAPu.
Postupy obnovy hesla jsou popsány zde, včetně možnosti obnovy po telefonu (bod 4 – nouzové řešení).
Jak řešit duplicitní ORCID iD?
Systém ORCID se snaží eliminovat vznik duplicitních profilů. V případě, že máte registrováno více profilů, je žádoucí duplicitní profil odstranit.
Před odstraněním profilu je potřeba si ujasnit, který z nich chcete zachovat. Doporučujeme ten, na kterém jsou uložené další informace (např. afiliace, články, oprávnění apod.). Z duplicitního záznamu není možné tyto informace přenést a budou odstraněny též. Pokud máte založeno více duplicitních profilů, které si přejete odstranit, opakujte postup pro každý z těchto profilů.
Postup odstranění duplicitního profilu.
- Přihlaste se do profilu, který si přejete zachovat.
- V pravém horním rohu klikněte na své jméno a pak „Nastavení účtu“.
- Vyberte Odstranění duplicitního záznamu.
- Vložte ORCID iD profilu, který si přejete odstranit a heslo k tomuto účtu. V případě, že si heslo nepamatujete, využijte postup pro obnovení hesla.
- Po odsouhlasení bude duplicitní profil odstraněn a bude odkazovat na profil správný/primární (viz příklad).
Je duplicitní ORCID iD uveden v USERMAPu?
Co se stane s mým ORCID, když změním zaměstnání (instituci)?
ORCID iD patří vám a zůstane vám po celou dobu vaší profesní kariéry bez ohledu na to, v jaké instituci zrovna pracujete. Pokud změníte zaměstnání, můžete svůj účet aktualizovat o nové údaje, novou afiliaci.
Co mám dělat, když mám více zaměstnání v akademické sféře?
ORCID iD je identifikátor autora (vědce, výzkumníka) jako osoby bez ohledu na aktuální či minulá zaměstnání nebo na souběh více zaměstnání. Rozhodně si tedy nezakládejte nové iD, použijte své stávající.
Jak zkontroluji nebo změním oprávnění, která jsem udělil jiným organizacím (tzv. trusted parties)?
Nastavení oprávnění k vašemu účtu můžete zkontrolovat po přihlášení v Nastavení účtu (menu vpravo nahoře vedle jména). Uvidíte zde seznam všech důvěryhodných organizací včetně typu oprávnění a data, kdy bylo oprávnění uděleno. Organizaci můžete ze seznamu odebrat kliknutím na ikonu koše.
Pokud vložím své ORCID iD do Usermapu, nezačnou všechny mé publikace v záznamu ORCID být spojené s ČVUT?
Seznam zaměstnání je jednou sekcí záznamu u ORCID, seznamy publikací pak jsou sekcí druhou, nezávislou. V záznamu ORCID údaje o publikacích žádné údaje o afiliacích autorů neobsahují.
Samotné propojení identifikátoru do informačního systému ČVUT nemá vliv na seznam publikací. Autor může mít ke svému záznamu u ORCID připojený libovolný počet afiliací, a současně propojení ORCID iD k ČVUT neznamená, že by se automaticky všechny publikace afiliovaly k ČVUT.
Co mám dělat, když můj spoluautor již nepracuje či nestuduje na ČVUT?
RVVI požaduje pro články v časopisech a statě ve sbornících vydaných od roku 2020 povinné vyplnění ORCID iD autorů v RIV.
Studenti i zaměstnanci mají přístup do Usermapu i po ukončení studijního nebo pracovního vztahu k ČVUT. Pokud už nemají platné heslo, tak i pro ně je možnost obnovy hesla podle postupů, včetně možnosti obnovy po telefonu (bod 4 – nouzové řešení). Můžete je tedy zkoušet kontaktovat, pokud na ně máte spojení. Význam to má především u těch s články (nebo statěmi) s rokem 2020 a novějšími.
Kolik informací musím do svého profilu přidat?
Je zcela na majiteli účtu ORCID, kolik informací si do svého účtu přidá a kolik z nich je viditelných i veřejně. Jako minimum je určitě vhodné přidat varianty svého jména, pár klíčových slov z oblasti svého výzkumu, současnou afiliaci, případně odkaz na vlastní univerzitní webovou stránku. To pomůže ostatním, kteří hledají vaše vědecké publikace, aby si vás nezaměnili s jiným vědcem stejného jména.
Také doporučujeme přidat další emailovou adresu, která nemusí být viditelná veřejně, abyste měli vždy přístup k vašemu účtu ORCID.