Správný výběr časopisu a správné sepsání rukopisu článku je hlavním klíčem úspěšného publikování.
Oběma krokům je dobré věnovat dostatečnou pozornost, zejména pokud u daného vydavatele, popř. v časopise publikujete poprvé. Seriózní vydavatelé uvádějí veškeré podstatné informace na svých webových stránkách v rámci pokynů pro autory. Najdete zde:
- typy textů, které zveřejňují, jejich požadovaný rozsah, strukturu, citační styl a další informace,
- informace, zda vydavatel vyžaduje publikační poplatky (zejména v souvislosti s publikováním v režimu Open Access),
- veškeré autorskoprávní informace – tj., jak používat a citovat obrázky a jiné objekty, jaká práva máte při dalším nakládání se svým textem – zda jej můžete uložit na své webové stránky, do institucionálního repozitáře apod.
V souvislosti s množícími se podvody v oblasti vědeckého publikování je vhodné si informace z webových stránek vydavatele ověřit, zejména pokud se jedná o méně známého vydavatele. Ověření je vhodné např. v databázi Web of Science (resp. JCR), Scopus, DOAJ (v případě časopisů vydávaných v režimu Open Access), na seznamu predátorských časopisů a vydavatelů aj. Pro základní návod k ověření důvěryhodnosti časopisu můžete využít stránku Vím, kde publikuji .
Další dokumenty a příručky:
Pravidla psaní odborného článku - interaktivní příručka (Masarykova Univerzita)
Jak najít vhodný časopis k publikování?
Nevíte, kde, jak a podle čeho si vybrat časopis, ve kterém publikovat? Podívejte se na tipy ÚK ČVUT i některých významných vydavatelů.
Najděte si časopis dle Vašeho tematického záběru
Důležitý je obsah a záběr časopisu. Najděte si časopis, který je v souladu s Vaším tématem, např. v elektronických informačních zdrojích z Vašeho oboru.
Kde mám publikovat, aby byl článek hodnocený v RIV?
Od r. 2017 se v rámci nové metodiky hodnocení VaVaI 2017+ již nepočítají RIV body jako v předchozích letech. Publikování v prestižních časopisech je i přesto stále jedním z klíčových kritérií hodnocení univerzity. Nejlépe hodnocené jsou články publikované v časopisech zařazených v databázích Web of Science a SCOPUS, které mají v těchto databázích přiřazené indikátory Article Influence Score, resp. Scimago Journal Rank. Vedle těchto publikací jsou dále hodnocené i další druhy publikací (knihy, konferenční publikace) a dalších výsledků včetně aplikovaných (patent, software, užitný nebo průmyslový vzor apod.). Z těch se ovšem do hodnocení posílá pouze nejlepších/vybraných 10 %.
Časopisy, které splňují podmínky hodnocení VaVaI v ČR, hledejte v databázích Web of Science a SCOPUS:
- Impaktované časopisy, tj. časopisy zahrnuté ve Web of Science, naleznete v přímo vyhledáváním ve Web of Science nebo v databázi Journal Citation Reports (součást WoS).
- Seznam časopisů zařazených do SCOPUS naleznete v seznamu Scopus "Title list" (aktuální seznam je dostupný v odstavci High-quality Data), vyhledáváním ve SCOPUS, nebo v registru Scimago Journal Rank.
Máte povinnost zajistit otevřený přístup ke svým publikacím?
- Můžete publikovat v otevřeném časopise
- Zjistěte si předem, zda vydavatel vyžaduje zaplatit poplatek za publikování (APC) a jaká je jeho výše
- Můžete článek uložit do repozitáře, nejlépe do Digitální knihovny ČVUT
- Pokud uvažujete o uložení článku do repozitáře, uložením plného textu na své webové stránky nebo do sociálních sítí, zjistěte si předem politiku vydavatele vzhledem k autoarchivaci
Jak najít vhodný OA časopis?
- Registr Open Access časopisů: DOAJ
- Kde nepublikovat: Predátorské časopisy
Jak najít vhodný repozitář?
- Nejvhodnější je uložit dokument v institucionálním repozitáři své instituce, v Digitální knihovně ČVUT. DK ČVUT je propojena do nejvýznamnějších mezinárodních registrů. Uložením dokumentu do DK ČVUT splníte podmínky otevřeného přístupu programu Horizont 2020
- Pokud Vaše odborná komunita publikuje v některém oborovém repozitáři, je vhodné do něj své publikace také ukládat, podpoříte tím šíření svých výstupů ve své odborné komunitě
Jak psát pro významné zahraniční vydavatele
~ Informace významných zahraničních vydavatelů (Elsevier, Wiley, IEEE), jak hodnotí zaslané rukopisy, jakou strukturu a jaké náležitosti má mít kvalitní článek
Open Access publikování se slevou
~ Programy jednotlivých vydavatelů, díky nimž má ČVUT slevu na Open Access publikování.