Evropská komise dlouhodobě prosazuje poskytování otevřeného přístupu k výsledkům výzkumu. V programu Horizont 2020 (H2020) zavedla pravidla upravující zpřístupňování publikací a výzkumných dat v režimu Open Access. V programu Horizont Evropa (HE) tato pravidla dále rozvíjí. Hodnocení projektů z evropských programů probíhá podle otevřenosti publikací a nikoli podle impakt faktoru.
Podobná pravidla začínají přebírat i české grantové agentury. První z nich je Technologická agentura ČR, která vyžaduje dodržení principů Open Access a Open Science v programu Kappa.
Zdůvodnění Open Science (OS): zajištění viditelnosti a nalezitelnosti výsledků projektů financovaných z veřejných prostředků; možnost transparentního hodnocení dopadu jednotlivých programů na vývoj vědy, techniky a společnosti.
Shrnutí požadavků:
- Publikaci uložit do repozitáře a zajistit k ní otevřený přístup.
- Publikaci i metadata publikace zpřístupnit pod veřejnou licencí (CC či rovnocenná licence).
- Výzkumná data zveřejnit v souladu se zásadami FAIR - 'as open as possible, as closed as necessary' - tj. zveřejnit data, která veřejná být mohou.
- Vypracovat a pravidelně aktualizovat Data Management Plan (DMP).
- Výzkumná data zpřístupnit pod veřejnou licencí (CC či rovnocenná licence), pokud je to možné. Metadata k datům také zpřístupnit pod veřejnou licencí.
Všechny požadavky jsou podrobně popsány u jednotlivých programů. Detaily se mohou lišit!
Open Science v projektech Evropské komise - legislativa a administrativa
Podmínky programů nařizují povinnost zajistit otevřený přístup k výstupům publikovaným v odborných časopisech a financovaným z programů Horizont prostřednictvím uložení metadat a plného textu článků v repozitáři. Pilotní fáze tohoto nařízení proběhla v rámci 7. RP a v rámci programů Horizont se tyto podmínky již týkají všech řešených projektů. Tyto podmínky lze splnit např. uložením textu do Digitální knihovny ČVUT. V programu HE je nově také povinnost zajistit otevřený přístup k výzkumných datům vytvořeným v rámci projektu.
Povinnost je zanesena v základních dokumentech EU k programům Horizont:
- Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) 2021/695 ze dne 28. dubna 2021, kterým se zavádí rámcový program pro výzkum a inovace Horizont Evropa a stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků a zrušují nařízení (EU) č. 1290/2013 a (EU) č. 1291/2013 – Článek 14
- Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) č. 1290/2013 ze dne 11. prosince 2013, kterým se stanoví pravidla pro účast a šíření výsledků programu „Horizont 2020 - rámcový program pro výzkum a inovace (2014-2020)“ - Článek 43
- Nařízení Evropského parlamentu a rady (EU) č. 1291/2013 ze dne 11. prosince 2013, kterým se zavádí Horizont 2020 - rámcový program pro výzkum a inovace (2014-2020) - Článek 18
Administrativa programů Horizont na ČVUT:
- Rektorát ČVUT v Praze - Odbor pro vědeckou a výzkumnou činnost
- Administrativní náležitosti pro podávání a schválení projektů v rámcovém programu Horizont 2020
- Příručka pro řešitele národních a mezinárodních vědecko-výzkumných projektů Odboru pro VaV rektorátu ČVUT
Open Science v programu Horizont 2020
Publikace
Typy dokumentů, kterých se to týká:
- Články v časopise: povinné,
- Ostatní druhy dokumentů (monografie, sborníky, konferenční publikace, atd.): doporučené.
Uložení a zpřístupnění:
- Plný text článku a metadata musí být uložena nejpozději v den publikování článku do repozitáře.
- Pravidla vyžadují uložit finální recenzovanou verzi rukopisu (postprint) nebo vydavatelskou verzi. Tj. po obsahové stránce konečnou verzi textu po zapracování všech připomínek z recenzního řízení. Uložení preprintu publikace není uznatelné (více o verzích textu viz Slovníček OA pojmů). Ověření verze textu lze provést v licenční smlouvě s vydavatelem.
- Zpřístupnění plného textu v repozitáři může být časově zpožděno podle podmínek vydavatele (viz dále), nejdéle 6 měsíců od data publikování (STM obory), popř. 12 měsíců (společenské a humanitních vědy).
- S uložením textu do repozitáře a s jeho zveřejněním musí souhlasit všichni spoluautoři.
- Publikace je třeba uložit do institucionálního nebo oborového repozitáře. Pro autory z ČVUT tyto podmínky splňuje Digitální knihovna ČVUT.
- Pokud není k dispozici žádný institucionální ani vhodný oborový repozitář, mohou autoři ukládat své publikace do centralizovaného repozitáře, jako je např. Zenodo.
Podmínky vydavatele:
- Politiku daného vydavatele je nutné zjistit ještě před zasláním textu, popřípadě si vyjednat individuální podmínky pro splnění povinnosti v rámci programu Horizont 2020. Výjimku je také možné před publikováním článku zkusit vyjednat s poskytovatelem dotace.
- Pokud vydavatel autoarchivaci nepovolí, není možné zpřístupnit článek v repozitáři přes jeho nesouhlas. Podmínky vydavatele jsou zde nadřazené podmínkám programu Horizont 2020. Většina vydavatelů však zpřístupnění v repozitáři povoluje, popř. má speciální podmínky kvůli splnění podmínek grantových agentur. Informace lze nalézt na webových stránkách časopisu nebo vydavatele, popř. ve vzorové autorské smlouvě. Jen upozornění – vydavatel může mít různé podmínky pro jednotlivé časopisy - je dobré se řídit raději podmínkami časopisu.
- Pro ověření možností nakládání s plným textem článku lze použít také databázi Sherpa Romeo, která vznikla právě za tímto účelem. Více si můžete přečíst v článku Politiky významných vydavatelů vzhledem k OA. Jako dobrý pomocník může posloužit také vyhledávač How Can I Share It, kde autor pomocí DOI najde pravidla, která se týkají přímo jeho článku (pokud nemá ve své autorské smlouvě nějaké individuální změny).
Zpřístupnění článku v repozitáři až po vypršení stanovené doby:
- Pokud vydavatel uvalil na zveřejnění textu tzv. časové embargo, je možné plný text zveřejnit nejpozději 6 měsíců (12 měsíců v případě sociálních a humanitních věd) od data publikování.
- V Digitální knihovně ČVUT lze časové embargo nastavit při vkládání článku a článek se zveřejní automaticky po uplynutí této nastavené doby.
Publikace v režimu Gold Open Access:
- Pro zvýšení dostupnosti publikace se příjemcům doporučuje publikovat v režimu Gold Open Access pod licencemi Creative Commons (konkrétně nejširší licence CC BY). Zároveň si tím autoři drží kontrolu nad dalším nakládáním se svým článkem.
- Případné publikační poplatky za publikování v režimu Gold Open Access (APC) jsou uznatelným nákladem v projektech H2020, ovšem jen po dobu řešení projektu.
- Pokud byl článek publikován v režimu Gold Open Access, platí pro uložení do repozitáře stejné podmínky jako pro ostatní publikace.
Požadavky na záznam v repozitáři:
Metadata článku musí obsahovat:
- Identifikaci programu ["European Union (EU)" and "Horizon 2020"] ["Euratom" and Euratom research and training programme 2014-2018"]
- Název výzvy, akronym a číslo projektu
- Datum vydání, případně délku embarga
- Trvalý identifikátor (DOI, Handle).
Výzkumná data
Od roku 2017 je ve všech nových projektech H2020 vedle povinnosti zpřístupňovat publikované výsledky také povinnost zpřístupňovat výzkumná data.
Jaká data zveřejnit:
- Povinnost se týká zveřejnění podkladových dat publikací vzniklých v rámci projektu,
- Nepovinně lze zveřejnit veškerá data vygenerovaná v rámci projektu.
Výjimky a možnost vyvázání se ze zpřístupňování dat:
Vyvázání je možné kdykoli a v jakémkoli rozsahu. Lze o něj požádat v grantové žádosti, před i po podepsání grantové smlouvy, dokonce i kdykoli v průběhu řešení projektu. V tomto případě se osvobození z povinnosti zveřejňovat data vztahuje zpětně na celý projekt.
Z povinnosti zveřejnit data se lze vyvázat úplně nebo jen částečně. V rámci žádosti o vyvázání z této povinnosti lze identifikovat soubory, které mohou a které nemohou být zveřejněny.
Důvody pro vyvázání mohou být následující:
- Projekt negeneruje žádná data
- Data budou předmětem patentu či jiné formy průmyslově právní ochrany
- Data budou důvěrného nebo tajného charakteru, nelze je zveřejnit z bezpečnostních důvodů
- Data budou mít charakter osobních údajů
- Zveřejnění dat znemožní dosažení cílů projektu
- Data nelze zveřejnit z jakéhokoli jiného legitimního důvodu (v projektové žádosti lze tyto důvody uvést).
Pro zveřejňování výzkumných dat se doporučuje dodržovat zásadu - 'as open as possible, as closed as necessary' - tj. zveřejnit data, která veřejná být mohou.
Data Management Plan (DMP):
- DMP je podrobný popis toho, jaká data projekt vygeneruje (pokud nějaká) a jak se s nimi nakládá v průběhu i po skončení projektu. DMP není nutné sestavovat v případě úplného vyvázání se z povinnosti zpřístupnit data.
- DMP popisuje následující aspekty:
- Jaké typy a formáty dat a jakým způsobem vzniknou
- Jaké standardy budou aplikovány pro identifikaci a nalezitelnost dat (metadata, trvalé identifikátory)
- Kde a jak budou data uchována a dostupná
- Zda a za jakých podmínek budou data k dispozici pro opětovné využití (licencování dat)
- Povinný výstup projektu - první verzi třeba předložit do 6 měsíců od zahájení projektu. DMP je třeba průběžně doplňovat a aktualizovat v průběhu trvání projektu.
Požadavky na záznam v repozitáři:
Preferuje se uložení v repozitáři, který podporuje vhodné datové formáty, metadatové standardy a licencování. Je potřeba provázat data s publikací.
Lze využít libovolný repozitář, který je těmto požadavkům přizpůsoben, např. institucionální, předmětový, či jakýkoli jiný repozitář. Seznam datových repozitářů je dostupný v registru: Registry of Research Data Repositories .
Licence:
- Výzkumná data je třeba zpřístupnit v režimu otevřeného přístupu pod licencí CC BY nebo CC 0 nebo pod rovnocennou licencí, pokud je to možné.
- Metadata musí být veřejná pod licencí CC 0 nebo rovnocennou licencí v rozsahu, v němž jsou chráněny oprávněné zájmy nebo omezení, a v souladu se zásadami FAIR (více viz zde).
Související finanční náklady:
Náklady spojené s uložením a zpřístupněním výzkumných dat jsou uznatelným nákladem projektu.
Související dokumenty:
- Dokumenty EK:
Další informace a návody:
- Průvodce otevřeným přístupem v češtině (zpracované na VŠB-TU Ostrava)
Open Science v programu Horizont Evropa
Publikace
Příjemci musí zajistit otevřený přístup k recenzovaným vědeckým publikacím vztahujícím se k výsledkům jejich projektů:
- Nejpozději v den vydání článku musí být kopie publikované verze nebo finálního recenzovaného rukopisu přijatého ke zveřejnění (postprint) uložena v důvěryhodném úložišti vědeckých publikací. Uložení preprintu publikace není uznatelné (více o verzích textu viz Slovníček OA pojmů).
- Důvěryhodné úložiště je repozitář dle vlastního výběru (vč. institucionálního). Pro autory z ČVUT tyto podmínky splňuje Digitální knihovna ČVUT.
- Pokud není k dispozici žádný institucionální ani vhodný oborový repozitář, mohou autoři ukládat své publikace do centralizovaného repozitáře, jako je např. Zenodo.
- Musí být zajištěn okamžitý otevřený přístup prostřednictvím repozitáře - není povoleno žádné časové embargo.
Podmínky vydavatele:
- Politiku daného vydavatele je nutné zjistit ještě před zasláním textu, popřípadě si vyjednat individuální podmínky pro splnění povinnosti v rámci programu Horizont Evropa. Výjimku je také možné před publikováním článku zkusit vyjednat s poskytovatelem dotace.
- Pokud vydavatel autoarchivaci nepovolí, není možné zpřístupnit článek v repozitáři přes jeho nesouhlas. Podmínky vydavatele jsou zde nadřazené podmínkám programu Horizont Evropa. Většina vydavatelů však zpřístupnění v repozitáři povoluje, popř. má speciální podmínky kvůli splnění podmínek grantových agentur. Informace lze nalézt na webových stránkách časopisu nebo vydavatele, popř. ve vzorové autorské smlouvě. Jen upozornění – vydavatel může mít různé podmínky pro jednotlivé časopisy - je dobré se řídit raději podmínkami časopisu.
- Pro ověření možností nakládání s plným textem článku lze použít také databázi Sherpa Romeo, která vznikla právě za tímto účelem. Více si můžete přečíst v článku Politiky významných vydavatelů vzhledem k OA. Jako dobrý pomocník může posloužit také vyhledávač How Can I Share It, kde autor pomocí DOI najde pravidla, která se týkají přímo jeho článku (pokud nemá ve své autorské smlouvě nějaké individuální změny).
Publikace v režimu Gold Open Access:
Pokud byl článek publikován v režimu Gold Open Access, platí pro uložení do repozitáře stejné podmínky.
Požadavky na záznam v repozitáři:
Licence:
- Článek musí být zpřístupněn pod veřejnou licencí CC BY nebo rovnocennou licencí.
- Monografie a další publikace mohou být zpřístupněny pod restriktivnějšími licencemi jako CC BY-NC, CC BY-ND, CC BY-NC-ND (více o jednotlivých licencích CC zde).
- Metadata musí být veřejná pod licencí CC 0 nebo rovnocennou licencí, v souladu se zásadami FAIR (více viz zde).
Metadata uložené publikace musí obsahovat:
- Popis publikace (autor, název, datum publikování, místo publikování)
- Informace o financování z programu Horizont Evropa nebo Euratom
- Název grantového projektu, akronym a číslo projektu
- Trvalé identifikátory publikace
- U záznamu článku se uvádí odkaz (pomocí trvalého identifikátoru – DOI, Handle) na související výstupy – např. podkladová výzkumná data uložená jinde v repozitáři.
Související finanční náklady:
- Poplatky za publikaci článku v otevřeném časopise - tzv. article processing charges (APCs) - jsou uznatelným nákladem projektu, ale pouze po dobu trvání projektu.
- Publikování v hybridních časopisech není uznatelným nákladem.
Výzkumná data
Jaká data zveřejnit:
- Povinnost se týká zveřejnění podkladových dat publikací vzniklých v rámci projektu,
- Nepovinně lze zveřejnit veškerá data vygenerovaná v rámci projektu.
Příjemci musí nakládat s výzkumnými daty vytvořenými v rámci projektu v souladu se zásadami FAIR a přijmout následující opatření:
- Vypracovat a pravidelně aktualizovat Data Management Plan (DMP):
- Dokument informující o každém zpřístupněném datasetu - jaké formáty dat obsahuje, metadata a trvalé identifikátory, kde je uložen, jak bude sdílen apod.
- První verzi je třeba předložit do 6 měsíců od zahájení projektu.
- DMP je třeba průběžně doplňovat a aktualizovat.
- Co nejdříve a ve lhůtách stanovených v DMP zajistit otevřený přístup k uloženým datům prostřednictvím důvěryhodného úložiště (repozitáře), pokud to není stanoveno jinak.
- Popis datové sady v repozitáři poskytuje informace o všech souvisejících výstupech výzkumu a o nástrojích a pomůckách potřebných k opakovanému použití nebo ověření dat.
- Z povinnosti zveřejnit výzkumná data je možné se vyvázat za předpokladů uvedených níže.
- Pokud není k některým (nebo všem) datům poskytnut otevřený přístup, musí to být v DMP odůvodněno.
- Pro zveřejňování výzkumných dat se doporučuje dodržovat zásadu - 'as open as possible, as closed as necessary' - tj. zveřejnit data, která veřejná být mohou.
- Pokud není k dispozici žádný institucionální ani vhodný oborový repozitář, mohou autoři ukládat své publikace do centralizovaného repozitáře, jako je např. Zenodo.
- Seznam datových repozitářů je dostupný v registru: Registry of Research Data Repositories.
Data nelze zpřístupnit pokud:
- jsou v rozporu s oprávněnými zájmy příjemce, včetně těch, které se týkají komerčního využití, nebo
- jsou v rozporu s jakýmikoli jinými omezeními - s pravidly ochrany dat, soukromí, důvěrnosti, obchodního tajemství, konkurenčních zájmů EU, s bezpečnostními pravidly, s právy duševního vlastnictví apod., nebo
- jsou v rozporu s jinými povinnostmi vyplývajícími z grantové dohody.
Požadavky na záznam v repozitáři:
Licence:
- Výzkumná data je třeba zpřístupnit v režimu otevřeného přístupu pod licencí CC BY nebo CC 0 nebo pod rovnocennou licencí, pokud je to možné.
- Metadata k datům musí být veřejná pod licencí CC 0 nebo rovnocennou licencí, v souladu se zásadami FAIR (více viz zde)
Metadata uložených výzkumných dat musí obsahovat:
- Popis datové sady (popis, datum uložení, autor(ři), místo a embargo)
- Financování z programu Horizont Evropa nebo Euratom
- Název, akronym a číslo grantového projektu
- Trvalé identifikátory datové sady
- Pokud je to možné, tak by metadata měla obsahovat trvalé identifikátory souvisejících publikací a dalších výstupů výzkumu.
Doplňující informace k Open Science
Pokud jsou uloženy další povinnosti týkající se Open Science, musí je příjemci rovněž dodržovat.
V některých případech mohou být stanoveny podmínky pro další ověřování vědeckých publikací. V takovém případě je nutné, aby příjemce poskytl přístup k údajům nebo jiným výsledkům, které k ověření povedou.
Pokud některé výstupy výzkumu mohou pomoci v případě obecného ohrožení, musí příjemci v případě potřeby na základě uložených povinností veškeré výstupy výzkumu neprodleně zpřístupnit.
Další informace: General Model Grant Agreement - HE MGA (Příloha 5, Článek 17)
Projektová přihláška
Open Access a FAIR data se v projektové přihlášce vyskytují na více místech a jsou hodnocena dvěma různými kritérii:
- Kritérium excelence (excellence):
- vyžaduje max. 1 stranu popisu, jak budou aplikovány principy Open Access
- vyžaduje max. 1 stranu popisu, jak bude zacházeno s výzkumnými daty a jak budou aplikovány principy FAIR.
- Kritérium efektivity (efficiency):
- Publikace/výstupy projektu budou hodnoceny na základě otevřenost, kritérií Open Access/Open Science, hodnocení recenzenty. publikace nebudou hodnoceny podle impakt faktoru. Impakt faktor nemá v programu Horizon Europe žádný význam.
Open Access – důležitá kritéria pro sepsání projektové žádosti v programu Horizon Europe:
Open Science je přístup prosazovaný Evropskou komisí za účelem sdílení vědeckých poznatků a usnadnění spolupráce prostřednictvím digitálních technologií. Její nedílnou součástí je Open Access, jehož cílem je zajistit okamžitý, bezplatný a dlouhodobý přístup k publikačním výsledkům vědy a výzkumu.
V přihlášce do grantového programu Horizont Evropa je vyžadováno vyjádření k praktické implementaci Open Access do výzkumného projektu a tato informace má vliv na evaluaci žádosti. Obecně platí, že Evropská komise uvádí pro Open Access principy povinné a dobrovolné, ze kterých se doporučuje implementovat maximum možného. Nedostatečné vysvětlení implementace povinné části bude mít za následek snížení výsledného hodnocení přihlášky. Jasné vysvětlení implementace doporučených pravidel získá žadateli naopak vyšší hodnocení. Pro splnění této podmínky je třeba si uvědomit požadavky, které jsou na žadatele v rámci publikování v režimu Open Access kladeny. Celkový popis implementace Open Science by neměl obsahově přesáhnout jednu stranu. Rovněž délka obdobného textu pro implementaci výzkumných dat (FAIR data) se očekává na maximálně jednu stranu.
Ze všech praktik je třeba uvést výčet těch, které budou implementovány, a praktický způsob, jakým budou implementovány.
Povinná část
Vydání publikace v Open Access režimu se děje v souladu s podmínkami uvedenými v grantové smlouvě (Grant Agreement, článek 17 včetně přílohy 5). Povinností autora je zvolit si důvěryhodného vydavatele a vyhnout se podezřelým a predátorským vydavatelům. Ihned po vydání umístit kopii postprintové nebo vydavatelské verze publikace pod licencí CC BY (pro knihy jsou možné i licence CC BY-NC, případně CC BY-ND) do důvěryhodného repozitáře. Pokud publikujete v běžném časopise (nikoli v režimu Gold OA), je třeba zajistit si zachování autorských práv, aby bylo možné text znovu využít a uložit jej do repozitáře za stanovených podmínek.
V případě publikací v režimu Gold OA platí stejná povinnost uložení kopie publikace do repozitáře, avšak se předpokládá, že autor potřebnými právy disponuje. Existuje povinnost o nahrání dat do repozitáře, a s předstihem alespoň patnácti dnů informovat všechny spoluautory, pokud se předtím zainteresovaní nedomluvili jinak. Poskytovatel grantu by měl být informován o případných významných prezentačních akcích v médiích. V případě, že dojde k mimořádné události, musí autor na požádání poskytovatele grantu uložit jakákoliv výzkumná data do repozitáře a stejně jako v případě běžného ukládání dat zajistit jejich interoperabilitu.
Při uložení publikace (tzv. autoarchivace) je třeba zvolit důvěryhodný repozitář. Důvěryhodným je míněn takový, který splňuje základní požadavky, tedy prokazatelně zajišťuje dlouhodobou ochranu svěřených dat a jejich bezplatné zpřístupnění v delším časovém horizontu. Důvěryhodný repozitář také využívá trvalé identifikátory primárně pro identifikaci publikace, využívat může i identifikátory autora. Identifikátor umožňuje dlouhodobý odkaz k uložené publikaci. Nejběžnějšími jsou Digital Object Identifier (DOI) a Handle. Jako jednoznačný identifikátor autora slouží např. ORCID. Vybraný repozitář by měl umět s jejich pomocí propojit publikaci s konkrétními dílčími výstupy vědecké činnosti (např. výzkumnými daty). Repozitář musí využívat standartní metadatovou strukturu a poskytovat interoperabilitu dat, tj. umožňovat vyhledatelnost dat prostřednictvím agregátorů (např. portál OpenAIRE). Uvedené podmínky splňují většinou univerzitní repozitáře, např. Digitální knihovna ČVUT. Z neuniverzitních repozitářů je možné uvést např. Zenodo.
Pro režim Gold Open Access dále platí, že nelze publikovat v hybridních časopisech. Nedodržení této podmínky by mělo za následek ztrátu nároku na uznatelnost nákladů spojených s úhradou APC poplatků.
V textu je vhodné specifikovat budoucí metadatový popis publikací. Metadata musí být volně dostupná. Pokud je to možné, mají obsahovat trvalé identifikátory, tedy dlouhodobé odkazy na související výzkumné výsledky a publikace (pokud existují) jako jsou například výzkumná data, modely, výpočty nebo výzkumné zprávy, které mohou být publikované jinde nebo uložené kdekoli v repozitářích. Minimálně však musí obsahovat informace o autorovi, názvu, datu a místu vydání. Informaci o podpoře ze zdrojů Horizontu Evropa, název grantového projektu, akronym a číslo, licenční podmínky (např. CC licence), specifikované trvalé identifikátory k publikaci, kontakt na autora. Doporučen je kontakt na instituci, pod kterou autor publikuje, a stránky grantu.
Doporučená část
V doporučené části se ponechává dostatek prostoru pro zveřejnění informací, které uznají autoři za relevantní. Kromě povinného zpřístupnění kopií recenzovaných článků je možné zveřejnit i kopie všech ostatních publikací, případně preprintů, výzkumného plánu (hypotéz, schémat, případně předpokladů výsledků budoucího výzkumu a jejich možné interpretace). Může se dále jednat například o data, software, modely, výpočty a zprávy o průběhu výzkumu.
K doporučené části patří dále popis, jak bude realizováno průběžné sdílení pracovních postupů, výsledků měření a výzkumů. Doporučené je také využít vydavatele, kteří poskytují otevřené recenzní řízení (Open Peer Review). Dalším z principů Open Science je tzv. Citizen Science, tj. zapojení veřejnosti do výzkumného procesu. Sem je možné uvést například workshopy, účasti v diskuzích, na přednáškách, měřeních i experimentech nebo užívání specifických aplikací se zapojením veřejnosti.
Je třeba, aby repozitář zajistil dostupnost a interoperabilitu. Velmi se dále doporučuje, aby umožnil automatické nahrávání ukládaných dat do evropských infrastruktur, například portálu OpenAIRE. V případě využívání alternativních metrik hodnocení je možné uvést i tuto skutečnost.
Jestliže povaha projektu neumožňuje aplikaci principů Open Science, je třeba tuto skutečnost náležitě zdůvodnit. Pokud hodnotitelé uznají důvody za relevantní, nebude na aplikaci principů Open Science při hodnocení brán zřetel.
Související dokumenty:
- Zveřejněné dokumenty EK:
- AGA - Annotated Model Grant Agreement (Příloha 5, Článek 17)
- Proposal Templates (CSA, RIA/IA, ERC)
- HE Programme Guide (OS na str. 38 - 54)
- Předběžný harmonogram ERC výzev
- Pracovní programy:
- Dokumenty je možné stáhnout přímo na FTOP.
- Pracovní programy k jednotlivým oblastem programu Horizont Evropa jsou též uveřejněny v příslušných sekcích na těchto webových stránkách
Další informace a návody:
- Informační web TC AV k rámcovému programu Evropské komise Horizont Evropa
- Webinář: How to prepare a successful proposal in Horizon Europe (24 March 2021) (europa.eu)
- Open Science v 00:53:00
- Otázky a odpovědi (včetně otevřené vědy) od 1:09:00
- Webinář: A successful proposal for Horizon Europe: Scientific-technical excellence is key, but don’t forget the other aspects (souhrnná přednáška k OS, v čase cca 1:08 - 1:43)
Open Science v programu KAPPA TA ČR
Program podporující rozvoj znalostí a výzkumu prostřednictvím mezinárodní spolupráce mezi subjekty z ČR a partnery z Norska, Lichtenštejnska a Islandu.
Publikace
Příjemci v Programu KAPPA jsou povinni:
Zajistit otevřený přístup ke všem výsledkům projektu typu “J” – “recenzovaný odborný článek”, tedy bezplatný online přístup pro jakéhokoliv uživatele ke všem recenzovaným vědeckým článkům a ke všem podpůrným datům souvisejícím s takovými články (tzv. “podkladová data” a metadata).
Podmínka otevřeného přístupu pro výsledky typu “J” se považuje za splněnou tehdy, pokud jsou splněny oba následující kroky:
- Uložení výsledku do repozitáře – nejpozději v den vydání článku musí příjemce uložit finální recenzovaný rukopis (postprint) nebo vydavatelskou verzi do repozitáře pro vědecké publikace. Zároveň s článkem by měla být uložena i podkladová data v datovém repozitáři.
- Zajištění otevřeného přístupu – příjemce musí zajistit otevřený přístup k článku:
- Zpřístupnění článku v repozitáři (tzv. zelená cesta) - Zpřístupnění plného textu článku v otevřeném repozitáři nejpozději do 6 měsíců (12 měsíců v případě sociálních a humanitních věd) od vydání.
- OA publikování (tzv. zlatá cesta) - Okamžitý otevřený přístup prostřednictvím vydání článku v některém z OA časopisů. I při zvolení této cesty je třeba uložit článek do repozitáře pro zajištění dlouhodobého uchování.
Požadavky na záznam v repozitáři:
Licence:
- TA ČR doporučuje publikovat výsledky pod veřejnými licencemi CC BY.
- Metadata musí být veřejná.
Metadata uložené publikace musí obsahovat:
- Informace o poskytovateli grantu, programu a projektu,
- Datum publikování,
- Délka embarga,
- Perzistentní identifikátor (např. DOI).
Související finanční náklady:
Náklady spojené se zajištěním otevřeného přístupu a případné publikační náklady spojené s publikováním v otevřených časopisech jsou uznatelnými náklady po dobu trvání projektu.
Výzkumná data
Příjemci musí nakládat s výzkumnými daty vytvořenými v rámci projektu v souladu se zásadami FAIR a přijmout následující opatření:
- Jsou povinni do 6 měsíců od zahájení řešení projektu předložit Data Management Plan (DMP)
- Dokument obsahující popis:
- Jaká data budou vytvořena, zpracována a/nebo sbírána,
- Jaké metody a zásady jejich správy budou použity,
- Jakým způsobem budou data sdílena a publikována,
- Jak a kde budou data uložena během řešení projektu a dále uchována po skončení projektu.
- DMP je potřeba průběžně doplňovat a aktualizovat.
- Dokument obsahující popis:
Požadavky na záznam v repozitáři:
Licence:
Data ukládat v otevřeném formátu v důvěryhodných repozitářích, co nejdříve je to možné.
Metadata:
Popsat data metadaty ve standardním formátu již při jejich sběru.
Další informace:
- Otevřený přístup v programu KAPPA, Technologická agentura ČR
Open Research Europe (ORE)
ORE je Open Access publikační platforma zřízená evropskou komisí a určená převážně pro výsledky výzkumů financovaných z projektů Horizont 2020 a Horizont Evropa. Platforma vyžaduje zaplacení APC poplatků, ovšem pro řešitele projektů v rámci H 2020 a HE je publikování v ORE zdarma.,
Vlastnosti ORE:
- Není to repozitář.
- Platforma pro publikování původních výzkumných článků, zejména z výzkumu financovaného z programu Horizont 2020 a programu Horizont Evropa.
- Poskytuje okamžitý otevřený přístup k publikacím, s licencí pro opakované použití obsahu.
- Publikování pod licencí CC BY.
- Otevřené peer review (tj. otevřené identity recenzentů, publikované recenze, komentáře po publikování).
- Každý článek má vyhrazenou stránku s metrikami.
- Dobře propojené a využitelné: PID, propojení do repozitářů, otevřená data a software, interoperabilní technologie, zachování obsahu atd.
- Používá publikační standardy, zajišťuje interoperabilitu - např. používá trvalé identifikátory, zajišťuje interoperabilitu s repozitáři, zaručuje dlouhodobé uchování obsahu, je založen na otevřených datech a softwaru a na interoperabilních technologiích atd.
Pro autory:
- V ČR: omezená použitelnost - není zahrnuto do hodnocení vědy (nová platforma, která zatím není indexovaná v citačních databázích a nemá potřebné metriky)
- Poskytuje veškeré transparentní publikační standardy v souladu s principy Open Access a Open Science, dle požadavků H2020 a HE.
- Dohled odbornou vědeckou radou.
- Zdarma pro řešitele projektů v rámci H 2020 a HE v průběhu trvání projektu a také po jeho ukončení.
- Plně v souladu s politikou a zásadami Evropské komise.
- Není povinnost ORE používat.