Hodnocení VaV v ČR i hodnocení autorů v mezinárodním kontextu využívá různé existující indikátory pro měření úspěšnosti a prestiže časopisů, autorů, autorských týmů, institucí apod. Tyto indikátory se většinou počítají na základě citovanosti publikací a tedy se primárně počítají na základě dat v jednotlivých databázích, které se zaměřují na propojování publikací a jejich citací - tj. citačních databází Web of Science a Scopus. Indikátorů je celá řada, vybrané ukazatele, se kterými se nejčastěji můžete setkat, jsou popsány níže.
Impakt faktor
Impakt faktor
Impakt faktor (IF) je scientometrický ukazatel (faktor vlivu časopisu) vyvinutý a využívaný výhradně producentem Web of Science, resp. Journal Citation Reports. Vyjadřuje míru citovanosti článků publikovaných v daném časopise v předcházejících dvou letech. Více informací o IF je k dispozici na stránkách producenta.
Jak se určí jeho hodnota?
IF = počet citací v aktuálním roce na články publikované v přecházejících dvou letech / počet publikací v časopise v předcházejících dvou letech
Jakým způsobem získá časopis IF?
IF je přidělen v okamžiku, kdy je daný časopis ve WoS zahrnut po celé předcházející dva roky (tedy po celé období, pro které je IF počítán). IF je počítán jednou ročně, vždy v létě následujícího roku, tj. IF 2017 bude spočítán a publikován cca v červnu 2018.
Kde lze najít seznam periodik s IF a jeho aktuální hodnotu?
Seznam periodik a jejich IF je k dispozici v databázi Journal Citation Reports po zobrazení záznamu požadovaného časopisu. Tituly časopisů je možné vyhledávat přímo dle názvu nebo ISSN, popřípadě skupinově dle oborů, vydavatele nebo země.
Jak najdu impaktované časopisy zaměřené na mojí problematiku?
V databázi Journal Citation Reports zvolte možnost "Select Category", vyberte jednu nebo více předmětových kategorií podle Vašeho zájmu, a dole na stránce potvrďte tlačítkem "Submit".
Hirschův index (h-index)
Hirschův index
Hirschův index (h-index) je index odrážející citovanost autorů, případně skupiny autorů. H-index je číslo h, které udává počet publikací, které byly alespoň h-krát citovány. Poukazuje na počet nejvýše citovaných článků konkrétního autora bez ohledu na celkový počet jeho publikací. H-index počítají obě citační databáze, Web of Science i SCOPUS, v obou případech nad záznamy, uloženými v konkrétní databázi.
Výpočet h-indexu
H-index autora lze vypočítat z citačních ohlasů jeho publikovaných odborných článků. H-index je roven pořadovému číslu poslední publikace (publikace jsou seřazeny sestupně podle počtu obdržených citací), která má počet citací rovný nebo vyšší, než je její pořadové číslo. H-index je číslo h, které udává počet publikací, které byly alespoň h-krát citovány.
Pro názornost:
1. článek A ... 10 citací
2. článek B ... 5 citací
3. článek C ... 3 citace ... h-index =3 => pořadí = počet citací
Bez ohledu na celkový počet publikací, 3 publikace byly alespoň 3x citovány.
Příklad II.:
1. článek A ... 79 citací
2. článek B ... 62 citací
3. článek C ... 14 citací ... h-index = 3
4. článek D ... 2 citace
Bez ohledu na celkový počet publikací a obdržených citací, 3 publikace byly alespoň 3x citovány.
Obdobně jako Impakt faktor, ani Hirschův index nesrovnává výkonnost autorů v různých oborech. Je vázaný na vědní disciplínu a výsledky jsou mezioborově těžko porovnatelné. Základním předpokladem úplného a kvalitního vypracování podkladů pro stanovení h-indexu je důležitá pečlivě vedená osobní bibliografie včetně citačních ohlasů.
Zjištění h-indexu ve Web of Science
Web of Science počítá h-index pro libovolnou množinu záznamů - výsledků vyhledávání na konkrétní dotaz (autor, instituce, tematická oblast apod.). Ze seznamu vyhledaných záznamů je nutné kliknout na ikonu v pravé horní části obrazovky "Create Citation Report" a nechat vygenerovat analýzu citovanosti. Hodnota h-indexu se zobrazí mezi základními citačními údaji.
Pokud si jako autoři udržujete aktuální seznam svých publikací prostřednictvím ResearcherID, h-index z WoS naleznete i ve svém profilu v ResearcherID.
Zjištění h-indexu ve SCOPUS
SCOPUS uvádí hodnotu h-indexu jednak obdobně jako Web of Science - pro vybranou skupinu vyhledných záznamů - pomocí nástroje "View Citation Overview" a dále také v rámci profilu jednotlivých autorů (dle Author ID).
Související články
- Hirsch J. E. (2005): An index to quantify an individual's scientific research output. Proc. Natl. Acad. Sci. 102:16569-16572
- Batista P. D. et al. (2005): Is it possible to compare researchers with different scientific interests?
- Editorial: The Hirsch Index and measuring the quality of scientific papers. Ulster Med J 2008, 77 (1)
- The h Index for Computer Science
Article Influence Score a Eigenfactor
Article Influence Score (AIS)
AIS je indikátor založený na hodnotě indikátoru Eigenfactor. Ve své podstatě udává průměrný počet citací na článek za 5 let a tedy zhruba odpovídá 5letému impakt faktoru s tím rozdílem, že obdržené citace jsou v rámci ukazatele Eigenfactor vážené na základě několika kritérií (viz níže).
Výpočet hodnoty AIS z Eigenfactoru je uveden na stránkách nápovědy k Web of Science. Ve zkratce se jedná o setinu Eigenfactoru dělenou poměrem počtu článků v časopise ku celkovému počtu článků ve WoS za dané období. Tedy počet a kvalita (tj. citovanost) článků jsou hlavním faktorem, který ovlivňuje hodnotu AIS.
Eigenfactor
Ukazuje celkovou citovanost článků, publikovaných v posledních 5 letech, v aktuálním roce. Ukazuje citovanost časopisu bez ohledu na počet publikovaných článků. Průměrná míra citovanosti s ohledem na počet článků v časopise je následně vyjádřená ukazatelem Article Influence Score.
Eigenfactor je procentuální vyjádření úspěšnosti časopisu ze všech časopisů JCR. Součet všech hodnot Eigenfactoru je roven 100.
Oproti impakt faktoru se Eigenfactor snaží eliminovat některá negativa pouhého základního počítání obdržených citací. V počítání Eigenfactoru se tedy promítnou následující kritéria:
- data za období 5 let
- nepočítá autocitace časopisu,
- hodnotí citace podle prestiže časopisu, ze kterého citace pochází (citace z prestižnějších - více citovaných - časopisů má vyšší váhu než citace z méně prestižního časopisu).
Více o Eigenfactoru lze nalézt přímo na webu Eigenfactor.org.
Scimago Journal Rank
Scimago Journal Rank (SJR)
Scimago Journal Rank je zpracováván na základě dat a pro databázi Scopus. Jeho princip je velmi podobný indikátoru AIS, pouze je kalkulován na základě dat za 3 roky. První fáze výpočtu vypočítá tzv. "celkovou prestiž časopisu", která je závislá na celkovém počtu článků a počtu citací, které obdrží (citace jsou vážené podle prestiže citujícího zdroje). Tato fáze je rámcově analogická s výpočtem ukazatele Eigenfactor. V druhé fázi výpočtu je SJR dopočítáno jako podíl celkové prestiže časopisu ku počtu článků v časopise. Detailní popis výpočtu indikátoru je k dispozici v tomto článku (viz Elsevier ScienceDirect).
Princip SJR je tedy velmi podobný principu indikátoru Article Influence Score:
- data za období 3 let,
- autocitace časopisu počítá do maximální míry 33 %,
- hodnotí citace podle prestiže časopisu, ze kterého citace pochází (citace z prestižnějších - více citovaných - časopisů má vyšší váhu než citace z méně prestižního časopisu).
CiteScore
CiteScore
CiteScore se zpracovává z dat za poslední 3 roky. Jeho výpočet je založen na stejném principu jako u Impact Factor. Hodnota CiteScore = počet citací v aktuálním roce na články publikované v přecházejících třech letech / počet publikací v časopise v předcházejících třech letech. CiteScore se vypočítává jednou ročně, vždy v létě následujícího roku, tj. CiteScore 2018 byl spočítán a publikován cca v červnu 2019.
V CiteScore je k dispozici 23.830+ titulů z databáze Scopus - včetně recenzovaných časopisů, odborných časopisů, knižních serií a sborníků z konferencí - ve 330 disciplínách. CiteScore pokrývá 12 000 a více titulů než Impact Factor.
CiteScore je přístupný i bez předplatného v databázi Scopus prostřednictvím stránky Scopus Sources a umožňuje komukoli ověřit hodnotu CiteScore kliknutím do čitatele (citací) a jmenovatele (dokumentů).
Pro sledování aktuálního vývoje hodnoty CiteScore je možné využít CiteScore Tracker. Ten umožňuje sledovat vývoj hodnoty měsíc po měsíci v aktuálním roce.
Porovnání metodiky výpočtu hlavních indikátorů
Článek "A new approach to the metric of journals’ scientific prestige: The SJR indicator", https://doi.org/10.1016/j.joi.2010.03.002 uvádí stručné porovnání výpočtu nejčastěji využívaných indikátorů - SJR, AIS a IF. Tabulku uvádíme přeloženou a doplněnou. Doplněné, a tedy nepůvodní, údaje jsou uvedené kurzívou. Původní tabulka je k dispozici v uvedeném článku jako Tabulka 1.
SJR | AIS | IF | |
Zdroj dat | Scopus | Web of Science | Web of Science |
Časové období | 3 roky | 5 let | 2 roky |
Autocitace časopisu | zahrnuté do max. míry 33% | vyloučené | zahrnuté |
Vážení citací podle prestiže citujícího zdroje | ano | ano | ne |
Způsob normování ukazatele na počet článků v časopise | Podíl prestiže časopisu ku celkovému počtu článků v časopise | Podíl prestiže časopisu dělený poměrem celkového počtu článků v časopise vůči celkovému počtu článků v databázi | Podíl prestiže časopisu (počtu citací) ku celkovému počtu článků v časopise |
Jaká jsou kritéria zařazení časopisu do WoS nebo SCOPUS?
Kritéria zařazení časopisu do WoS a SCOPUS jsou uvedena v sekci Web of Science a SCOPUS zde na webových stránkách a na stránkách producentů:
Jaká jsou kritéria zařazení sborníku do WoS a SCOPUS?
Kritéria zařazení sborníků do WoS a SCOPUS jsou uvedena v sekci Web of Science a SCOPUS zde na webových stránkách a na stránkách producentů: